2017 Awards Winners

In a break from tradition we celebrated our awards night, and the success of 2017 a the end of last month.  The event was held for the first time in West Lothian, at Livingston Football Stadium’s Almondvale Suite.  The night saw 250 students, parents, and family members come together for an evening of celebrations, starting with a drinks reception on arrival, and family photographs with Jason from Photography by Jason Kimmings, and an opportunity to mingle amongst company.

Before the evenings official presentation of awards we were treated to a beautiful 3 course meal, as well as entertainment from Magic Pete, who kept all our younger students, and those young at heart on their toes with some light hearted fun and games, as well as a magic trick or two!

After a short introduction from Mr. McIlvaney, it was down to Mrs McIlvaney and Mrs. Dickson to officially start the awards ceremony with the Students Choice Award Winners 2017, these were presented by Mr. John Munro.



We were honoured also to have Grand Master MacCallum as guest of honour, to present awards to the lucky recipients of Students of the Year 2017.

Next up were the competitor of the year awards presented by head coach; Mr. John McIlvaney.  These awards are based upon a points system, with each competitor receiving a point for entering a competition, and further points for each medal won (3 for gold, 2 for silver and 1 for bronze).

The final presentation of the evening saw certificate presentations for those who passed their black belt promotions this past year.  Presentations were made by Grand Master MacCallum to Mr. Angus Rhoney (1st Degree) and Mr. Kyle Gemmell (1st Degree).  Also to Mrs. Gillian McIlvaney (5th Degree).

As Mr. McIlvaney gave a closing speech and thanked everyone for their efforts throughout the year, and on the run up to the event.  A special thank you was given to Mrs. Lorna Singleton who organised this years event, and Mrs. Dickson for her efforts on the lead up to it, and on the evening also.  A small token of appreciation was gifted to Grand Master MacCallum on behalf of everyone at GMAC too.

But that wasn’t it, in a surprise ambush by the black belts, who secretly organised a gift as a special recognition of the effort that goes into GMAC by Mr. and Mrs. McIlvaney, and a last presentation of the evening a Quaich was gifted to both as a memento of this and the 10th anniversary of GMAC’s founding in 2007.

A final thank you to Stephen at The Funky Booth, for supplying the Photo Booth and props, as well as prints on the evening.

All that was left was to party and celebrate into the small hours of the evening.


Full list of award winners can be found below.

And all the photos from the evening, can be found on our Facebook page.  However a small selection have been published below.

LIVINGSTON ITF Kids Mollie Dyer Antonia Horvath Quinn Cairns
Little Ninjas Cooper Wood Ava Millar Harris Harvie
Kickin’ Kids Finn Cooper Eliidh Watts Connor McCullagh
Junior Taekwon-Do Lucy Moffat Kiana Munro Sophie Hunter
Senior Taekwon-Do Donatella Fargnoli Tina Crookston Mhairi Crookston
Junior Kickboxing Jack Robertson Ethan Drysdale Ethan McEwan
Senior Kickboxing Lynne Prowse Eddie Chritstie Audrey McQuade
WISHAW Little Ninjas Emma May Todd Alex Nisbet Ethan Massey
Kickin’ Kids Kaity Weir Lennon McAvoy Hope Currie
Junior Taekwon-Do Declan McAvoy Sam Jones Hayden McAvoy
Senior Taekwon-Do Ellie Weir John Paul McCrory Kieran Cain
UDDINGSTON Little Ninjas Harry Murray Zara Campbell Carson Marshall
Kickin’ Kids Ellie Menzies Sharon Shaw Jay Fraser
Junior Taekwon-Do Lewis Gilchrist Ben Melrose Kayleigh Sprott
Senior Taekwon-Do Callum Gilchrist John Melrose Colin Cupples
Junior Kickboxing Ben McSeveney Grier Gilmour Jack Vance
Senior Kickboxing Scott Goodman Brendan Docherty Lorna Geoghans
Boxing Andrew McKenzie Scott Furley Craig McMillan


LIVINGSTON ITF Kids Marcel Kawczyk Harry Dundas Anika Sidana
Little Ninjas Junaid Abbas Jake Sher Kyle McKenzie
Kickin’ Kids Connor Shepherd Eilidh Watts Madison Brown
Junior Taekwon-Do Melissa Cochrane Sam McKenna Kieran Farrell
Senior Taekwon-Do Despina Athanasiadou Jason Munro Jay Jervis
Junior Kickboxing Reno Christie Ethan McEwan Oliwia Loza
Senior Kickboxing Eddie Christie Audrey McQuade Ewa Malwinska
WISHAW Little Ninjas Ethan Massey Jamie Coombes Alex Nisbet
Kickin’ Kids Sasha Gaittens Nathan Cowan Adam Weir
Junior Taekwon-Do Hayden McAvoy Stuart Coombes Ross Kellachan
Senior Taekwon-Do Pauline Penrice Jim Murphy Kieran Cain
UDDINGSTON Little Ninjas Orlagh Lynch Jane Marshall Ryan McCallum
Kickin’ Kids Adam Murray Ellie Menzies Sharon Shaw
Junior Taekwon-Do Ben McSeveney Kayleigh Sprott Lewis Gilchrist
Senior Taekwon-Do Colin Cupples Brian Logan
Junior Kickboxing John Docherty Megan Crosby Adam Hackett
Senior Kickboxing John Mitchell Brendan Docherty Stephanie McCallum
Boxing Scott Furley Daniel baird Andrew McKenzie


LIVINGSTON Junior Taekwon-Do Kyle Lynch 40
Teens Taekwon-Do Jay Jervis 35
Senior Taekwon-Do Iain O’Hare 41
Junior Kickboxing Oliwia Loza 19
Senior Kickboxing Steven Mair 12
WISHAW Junior Taekwon-Do Kaity Weir 30
Teens Taekwon-Do Jaimie Singleton 42
Senior Taekwon-Do Kieran Cain 28
UDDINGSTON Junior Taekwon-Do Sharon Shaw 36
Senior Taekwon-Do Kerris Dickson 18
Junior Kickboxing Grier Gilmour 22
Boxing Andrew McKenzie
TOLLCROSS Junior Taekwon-Do Nali Rahim 22
Teens Taekwon-Do Jed Swann 23
Senior Taekwon-Do Lauren Watson 21


Calendar of Events

We have updated our calendar of events, with more being added all the time.

Please check regularly for whats on, and coming up in the near future by clicking here.

Interclub Competition 25th March

GMAC will host the first of this years inter club competitions on Sunday 25th March.  Our inter club event is a series of three competitions we hold over the course of the year.  These competitions focus on developing our junior students, and giving them a head start in competition, in a safe and friendly environment.  The competition is split into four different age categories;  4 – 6 years, 7 – 8 years, 9 – 10 years and 11 – 13 years, with further splits for grade and height, ensuring each student is given the best opportunity to learn and gain confidence in their own abilities and further their development.

Closing date for entries is Tuesday 20th March.  A full time table will be available after the closing date.

GMAC Competition Entry Form

New Black Belts

We had our first of two annual black belt grading’s on Saturday 3rd March at our Livingston gym.  Luckily the recent snow subsided and the grading was able to go ahead as planned.  First up was a written exam, with both candidates being given 1 hour in which to complete.  The second part was the practical test, a two hour test of their technical knowledge and ability of patterns, step sparring, self-defence and kicking, culminating in a series of board breaks using both hand and foot techniques.

We are very please to congratulate Mr. John Melrose on his promotion to 1st degree, and Mr. Colin Cupples on his promotion to 2nd Degree.

Single Stick Seminar 24th March

Combative Single Stick seminar at GMac Martial Arts in Livingston, 24th March 2018, 11.30am – 3.30pm.  

The stick is one of mans oldest & most versitile weapons. 

On this seminar I’ll be teaching a toolbox of techniques & drills that could be applied in self defence with many different objects, & that will help to enhance your martial arts training, even if you have no prior stick training.

All are welcome, contact us here to book.

Champions of Scotland

The ITF Scottish Championships were held over the weekend of 17th / 18th February at Ravenscraig Regional Sports Facility in Motherwell.  With 54 competitors from GMAC taking part, over the two days.

First up on the Saturday were our Junior competitors, those 13 years and under.  We got off to a great start with a one-two placing in the first category of the day, with a trend being set for the rest of the weekend ahead.

Jakub Krug who was competing in the 7 years and under category, had a great competition, placing first in his age category, winning the title of Best Competitor Male 7 years & Under 2018, with 2 Gold and 1 Silver medal.

Jakub Krug: Best Overall Competitor 2018. Male 7 years & under

Pictured receiving his trophy from Grand Master MacCallum, when he came along on Sunday to also support his team mates.

Sunday saw the turn of our teens & adult competitors, who followed the lead set by our junior members, the previous day.

Results from the competition saw GMAC take home 27 Gold, 25 Silver and 23 Bronze medals.  And Best Overall Club.

What a truly great effort and achievement by everyone involved!


A full list of results can be downloaded here:

SC095SS – GMAC Martial Arts_Scottish 2018 Results

UBBF European Semi Pro Boxing Title Win!

On the 24th Feb our Uddingston Gyms Boxing Team, travelled through to Penicuik, Edinburgh to fight for the UBBF Semi Pro European Boxing Title.

First up we had Daniel Baird fighting at 60kg and given it was only his second fight he went out there and stopped the lad in the first round with a great body shot. The night was off to a great start.  Next up was Scott Furley fighting at 74kg, sadly Scott’s fight was scored a Technical Draw due to a cut in the opening seconds of round two. The two lads came together in the corner clashing heads opening a inch long cut above Scott’s right eye. Doctors stopped the fight for safety reasons.

Next up was the big one, Andy McKenzie taking on Stu Campbell from Dundee for the Vacant UBBF European Semi Pro Boxing Title.  Andy fought very well from round 1 to 5 and got the decision, winning every round on all judges score cards!

We had only went and done it….. Andy was crowned champion and picked up a stunning European title strap.

See picture above, Mr Dickson was happier than Andy by looks of things!

Grading Results February 2018

We held our first grading’s of 2018, on Saturday the 10th February, with graduations for our Little Ninja and Kickin’ Kids, and then on to a grading for our Taekwon-Do students.

We’d like to congratulate the following students on their promotions:


Promoted to Nifty Ninja (Yellow):  Kalirose Templeton, Michael Hill and Jackson McDonald.

Promoted to Speedy Ninja (Orange): Daniel McCafferty, Ayden Beyden and Jude Scott.

Promoted to Cool Ninja (Green):  Kianna Sprott

Promoted to Super Ninja (Blue):  Max Watson, Holly Rees Nicol and Caleb Lynch.

Promoted to Top Ninja (Purple):  Danyal Haq and Daniel Piekarski

Promoted to Ace Ninja (Red): Jake Sher

Promoted to Champion Ninja (Blue):  Jonathan Maciver


Promoted to Quick Kicker (Yellow): Jaxson Drysdale

Promoted to Cool Kicker (Green):  Zara Campbell

Promoted to Super Kicker (Blue):  Finn Cooper and Eve Cooper

Promoted to Ace Kicker (Brown):  Gemma Gordon and Nickolas Brown

Promoted to Premier Kicker (Red):  Connor McCullagh



Promoted to 9th Kup:  Hope Currie and Erin Burns

Promoted to 8th Kup:  Courtney Murphy


Congratulations to you all!