2016 Awards Winners

gmac-awards-2016-394Saturday 26th November saw us host our 3rd Annual Awards Night, once again in the Colville Park Club, Motherwell.

What a fabulous evening celebrating the achievements of 2016! It was our biggest one yet!!

2016 certainly has been busy year, a successful year and a memorable year. Thank you to all who came along to celebrate the students achievements throughout this past year. 

After a run down of the years events on the evening, which included details of the competition wins throughout 2016, we did count that GMAC students entered no less than 22 tournaments in 2016, almost 1 every second weekend!  (We certainly were a busy bunch this year). Mr. McIlvaney asked the question “How many medals did we win over the year?”  

Well now we’ve counted, it took some time …..excluding our inter club competitions, we won a grand total of 105 Gold, 129 Silver and 133 Bronze medals in 12 months….WOW!!!

As most of the awards have now been handed out to those who couldn’t make it on the evening, we’ve now collated the full list of winners and runners up, detailed below:

gmac-awards-2016-152
STUDENTS CHOICE AWARDS

ITF KIDS

Winner:  Sanaya Panesar.  

Runner’s Up:  Connor Campbell & Max Watson

LITTLE NINJA’S

Winners:  Livingston Class 1 – Connor McCullagh

                Livingston Class 2 – Harris Stewart

                Wishaw – Ethan Massey

                Uddingston – Isla Harper

Runner’s Up:  Connor Shepherd (LC1), Kayla Walker (LC1), Nickolas Brown (LC2), Declan Bowman (LC2), Zander McLean (W), Charlotte Daly (W), Keeva Lynch (U) and Alexis Shaw (U)

KICKIN KID’S

Winners:  Livingston Class 1 – Mhairi Crookston

                Livingston Class 2 – Josh Dunsmore

                Wishaw – Callum Durie

                Uddingston – Sharon Shaw

Runner’s Up:  Kera McLeish (LC1), Aiden McDaid (LC1), Megan Doherty (LC2), Sydney Farrell (LC2), Kiana Munro (LC2), Sam Jones (W), Declan McAvoy (W), Kenzie Hailstones (U) and Owen Gallacher (U)

JUNIOR TAEKWON-DO

Winners:  Livingston – Donatella Fargnoli

                Wishaw – Hayden McAvoy

                Uddingston – Callum Geoghans

                Tollcross – Caitlin Hughes

Runner’s Up:  Connor Hall (L), Bethan Turner (L), Kyle Lynch (L), Anton McMenemy (W), Josh Miller (W), Ben Melrose (U), Lewis Gilchrist (U), Ryan Thomson (T) and Kimberley Gill (T)

 
SENIOR TAEKWON-DO

Winners:  Livingston – Jason Munro

                Wishaw – Ellie Weir

                Uddingston – John Melrose

Runner’s Up:  Jacolin Brown (L), Gary McAlister (L), Cerys Turner (L), Ross Cowan (W), Gary McAvoy (W), Jamie Thomson (U) and Callum Gilchrist (U)

JUNIOR KICKBOXING

Winners:  Livingston – Ethan McEwan

                Uddingston – Nathan Willis

Runner’s Up:  Dale McQuade (L), Sophie Niezbecka (L), Megan Crosbie (U) and Ben Melrose (U)

SENIOR KICKBOXING

Winners:  Livingston – Ewa Malwinska

                Uddingston – Scott Goodman

Runner’s Up:  Emma Walker (L), Dorota Ungeheuer-Loza (L), Colin Cupples (U) and Lorna Geoghans (U)

 

STUDENTS OF THE YEAR AWARDS (Instructor’s Choice)gmac-awards-2016-151

ITF KIDS

Winner:  Holly Rees-Nicol

Runner’s Up:  Ziva Lewicka and Dylan Turnbull

LITTLE NINJA’S

Winners:  Livingston Class 1 – Lewis Watt

                Livingston Class 2 – Jakub Krug

                Wishaw – Alex Nisbet

                Uddingston – Conolyn Lynch

Runner’s Up:  Rosa Ameno (LC1), Jessica Halloran (LC1), Jacob Christison (LC2), Jonathan Maciver (LC2), Jamie Coombes (W), Ethan Massey (W), Ellie Menzies (U) and Harry Kirk (U)

KICKIN KID’S

Winners:  Livingston Class 1 – Eilidh Watts

                Livingston Class 2 – Roshan Haq

                Wishaw – Declan McAvoy

                Uddingston – Ben McSeveney

Runner’s Up:  Chloe Jervis (LC1), Sami Save-Kimmings (LC1), Kaity Weir (W), Dylan McMaster (W), Arran Harper (U) and Daniel Hedges Jnr (U)

JUNIOR TAEKWON-DO

Winners:  Livingston – Kyle Lynch

                Wishaw – Anton McMenemy

                Uddingston – Lewis Gilchrist

Runner’s Up:  Adrian Lewicki (L), Betahn Turner (L), Ross Kellechan (W), Jaimie Singleton (W), Callum Geoghans (U) and Ben Melrose (U)

SENIOR TAEKWON-DO

Winners:  Livingston – Nicola Hamilton

                Wishaw – Gary McAvoy

                Uddingston – Colin Cupples

                Tollcross – Lauren Watson

Runner’s Up:  Desoina Athanasiadou (L), Ciaran Livingstone (L), James Murphy (W), Ethan McKenna (W), Graham Brown (U), Daniel Hedges (U), John Rafferty (T) and Robert Parsons (T)

JUNIOR KICKBOXING

Winners:  Livingston – Aidan Soave

                Uddingston – Ben Melrose

Runner’s Up:  Olivia Loza (L), Jack Robertson (L), Ben McSeveney (U) and Rhys Keenan (U)

SENIOR KICKBOXING

Winners:  Livingston – Audrey McQuade

                Uddingston – Lorna Geoghans

Runner’s Up:  Eddie Christie (L), Adrian Knap (L), Gary Todd (U) and Brian Keenan (U)

gmac-awards-2016-215TENET AWARDS

Sam Jones – Indomitable Spirit

Ryan McMenemy – Indomitable Spirit

Isa Haq – Indomitable Spirit

Cerys Turner – Indomitable Spirit

BLACK BELT PROMOTIONS 2016

1st DEGREE:

Anton McMenemy, Hayden McAvoy, Ciaran Livingstone, Bethan Turner, Donatella Fargnoli & Ross Cowan

2nd DEGREE

Ethan McKenna, Melissa Brown, Megan Brown, James Murphy & Gary McAvoy

3rd DEGREE

Jason Munro 

COMPETITOR OF THE YEAR

JUNIOR’S (12 & under)

Uddingston – Ben McSeveney (18 points)

Tollcross – Caitlin Hughes (27 points)

Livingston – Kieran Farrell & Kyle Lynch (both 30 points)

Wishaw – Nathan Cowan (47 points)

TEEN’S (13 – 17 years)

Livingston – Jay Jervis (40 points)

Wishaw – Jaimie Singleton (65 points)

ADULTS (18 years & over)

Tollcross – Robert Parsons (11 points)

Uddingston – Graham Brown (25 points)

Livingston – Despina Athanasiadou (33 points)

Wishaw – Megan Brown (40 points)

Congratulations to all the award winners and runners up, you all achieved so much this past year. Congratulations also to each and every student, as you all continually work hard to achieve your goals. We are all proud of your efforts.gmac-awards-2016-476

We must thank all those who worked hard these past few months, working countless hours behind the scenes to bring it all together on night, setting up, and dismantling afterwards. Without a great team behind us GMAC wouldn’t be what it is, huge thank you to Lorna, Kerris, Chris, John & Jason for everything you do.

Thank you to Magic Pete, for entertaining the children during the evening, we loved watching them have fun playing all the games, whilst the parents got to enjoy their dinner 😊.

And finally thank you to Jason Kimmings Photography, again capturing all the emotions of the evening. We look forward to seeing all the photos soon.

It was another memorable evening, we look forward to see what you can all achieve in 2017…and are already planning an even bigger and better awards night for next year!

Mr & Mrs Mac & Team